Skip to content

Sporculara Özel Beslenme Programı

sporculara özel beslenme programı

Sporcular yaptıkları spor dallarına göre farklı şekilde beslenmelidirler. Yapılan her sporun spor yapan kişiye göre kalori ve yağ yakma oranları ile kas geliştirme oranları farklılık göstermektedir. Bu yüzden her sporcu kendi alanlarına göre özel olarak beslenmeledirler.

Sağlıklı ve Fit olmanın yolları

Neler Yapıyoruz?

Sporculara  özel beslenme programlarımız özel diyetisyen ekibinin özenle hazırladığı sağlıklı beslenme ve egzersiz programları ile birlikte sunduğumuz 15 ve 30 günlük kontroller sonrası mükemmel sonuçlara ulaşmanız desteklenmektedir.

1 Sağlıklı Beslenme Programları

Özel Diyetisyen olarak sporcular için hazırladığımız sağlıklı beslenme programlarımız her sporcunun boy, kilo, yaş ve yaptığı spora dalına göre hazırlanmaktadır.

2 Egzersiz Programları

Özel Diyetisyen olarak bünyemizde bulunan spor hocalarımız tarafından sporcularımızın beslenmelerini destekleyen ve yaptıkları spor dallarına göre özel egzersiz programları hazırlanmaktadır.

3 15 Günlük Kontroller

Özel Diyetisyen ekibimiz 15 günlük ve 1 aylık online ve birebir kontroller ile sporculara özel beslenme programı ve sporculara özel egzersiz programlarını kontrol etmektedirler.

4 Mükemmel Sonuçlar

Sporculara özel hazırlanan sağlıklı beslenme programlarımızın ve sporculara özel egzersiz programlarımızın kontroller ile desteklendikten sonra ki aşamada alacağınız mükemmel sonuçları garantiliyoruz.

about-us-before-after-01 about-us-before-after-02

Sporculara Özel Beslenme

Sporcular, normal insanlara göre daha fazla kas gücü kullandıkları ve enerji sarf ettikleri için beslenmeleri de buna bağlı olarak değişiklik gösterir. Sporcular yaptıkları spor dallarına göre sporculara özel beslenme programı uygularlar. Sporcuların nasıl ve neyle beslendikleri oldukça önemlidir çünkü spor müsabakalarındaki ve antrenmanlardaki performansı da ona göre gelişir.

İster pilates, ister fitness, ister maraton koşusu, ister yürüyüş yapın dengeli beslenme her anlamda çok önemlidir ve sağlığınızı korumanız gerekir. Ayrıca gerekli olan tüm enerjiyi besinlerden alacağınız için size uygun doğru bir beslenme programı seçmek gerekir.

Sporculara Özel Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sporcular uygun antrenmanlarla, sporculara özel beslenme programlarıyla ve uygun yaşam tarzı ile performanslarında üst noktalara çıkabilirler. Beslenme düzenini, kişinin aktivite durumu oldukça etkiler. Daha ağır sporlarda daha çok kalori içeren besinler tüketilirken daha hafif sporlarda daha az kalorili yiyecekler tercih edilir.

Sporcular yediği besinin kalorisine, miktarına dikkat etmektedir. Bunlara ek olarak mineral, vitamin ve ek besinlerin nasıl ve ne miktarda kullanılması gerektiğini hesaplamalıdırlar.

Enerji ve besin ögelerine duyulan gereksinim kiloya, yaşa, ağırlığa, boya, cinsiyete ve yapılan spora bağlı olarak değişir. Hangi spor dalı ile uğraşırsanız uğraşın beslenme programınızı bu spora göre düzenlemeniz bedenininiz için oldukça önemlidir. Beslenmenin spordaki performansınıza şu nedenlerden dolayı etkisi büyüktür:

·         Vücudunuz için tüm enerjiyi besinlerden aldığınız için sporda antrenmanın, maçın süresi beslenme programınızın oluşumunda oldukça önemlidir.

·         Sakatlanma ihtimalini minimuma çeker.

·         Hangi spor dalıyla uğraşırsanız uğraşın yapılan aktivitelerde çok daha iyi performans sergilersiniz.

·         Antrenman sonrasında daha az yorgunluk hissedersiniz.

·         Yaptığınız işe daha çok konsantre olursunuz.

·         Besinlerden yeterince enerji alırsanız daha aktif, yeterli proteini alırsanız kas kütleniz daha çok olur.

Sporcuların normal insanlara göre enerji ihtiyacı daha fazladır. Beslenmenin sporcular üzerinde bu kadar önemli olmasının pek çok nedeni vardır. Bazıları şunlardır:

  • Spor yapan kişiler çokça enerji harcadıklarından besin ve enerji ihtiyaçları daha fazla olmaktadır.
  • Her sporcunun alması gereken kalori miktarı farklılık gösterir.
  • Genel olarak sporcu diyetleri zengin protein, karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden oluşur
  • Her sporun kendine has enerji gereksinimi ve çalışma süresi olduğundan besin ihtiyaçları bu doğrultuda artar veya azalır.
  • Sporcu beslenmesinde sıvı tüketimi de oldukça önemlidir.

Sporcular için beş ana ihtiyaç vardır:

  • Karbonhidrat: Diyetlerin vazgeçilmezi ve vücudun temel enerji kaynağıdır.
  • Protein: Kas kütlesinin artması ve onarımı için gereklidir.
  • Yağ: Kısa süreli ama güçlü enerji kaynağıdır.
  • Vitamin ve Mineraller: Artan enerji gereksinimini karşıladıkları için sporculara özel beslenme programlarında mutlaka bulunmalıdır.
  • Sıvı: Egzersiz sırasında su tüketimi ihmal edilmemelidir.

 

Spordan Öncesi ve Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antrenman ve müsabakalar için sporculara özel beslenme listeleri uygulansa da spordan önce ve sonra da beslenmeye aynı şekilde dikkat edilmelidir. Spordan önce ve sonra beslenmede dikkat edilmesi gereken bazı hususlar aşağıdaki gibidir:

·         Spor öncesi enerji alımı önemli olduğu için uygu getirici etkisi olan veya kısa süreli enerji veren besinlerden uzak durulmalı.

·         Spordan önce yenilen besinin sindirimi kolay olmalıdır.

·         Çiğ sebzelerden kaçınılmalı, kuru baklagiller gibi gaz yapan yiyecekler tüketilmemelidir.

·         Yemekler aniden yenilmemeli, en az 20 dakikaya yayacak şekilde tüketilmelidir.

·         Spordan önce bir ana öğün ve spordan yarım saat sonra ise bir ara öğün tüketmek önemlidir. Ayrıca yarım litre su tüketilmelidir.

·         Antrenman sonrası ağır yiyecekler tüketilmemelidir.

·         Spordan sonra dokuların onarılması ve iyileşmesi için kaliteli protein tüketimi önemlidir.