Online Diyetisyen

online diyetisyen

Diyetisyen Nedir?

Diyetisyenler, insanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için onlara sağlıklı ve dengeli beslenme programlarının yanı sıra kilo vermeye yardımcı programlar oluşturan ve bu programları müşterilerin hayatlarına uygun hale getirmekten sorumlu kişilerdir. Hastanelerde, kliniklerde, ilgili kurumlarda randevu yoluyla diyetisyen yardımı alabilir aynı zamanda internet üzerinden online diyetisyen hizmeti alabilirsiniz.

Online Diyetisyen Nedir

Günümüzde gittikçe sanallaşan dünyada her şeye internet üzerinden online bir şekilde erişmek mümkün. Pek çok online hizmetin yanı sıra online diyetisyen hizmeti sunmaya başlayan diyetisyenler de mevcuttur. Yüz yüze görüştüğünüz diyetisyenlerden tek farkı telefon veya mesajlaşma yoluyla görüşme sağlamaktır.

Kilo verme konusunda kişiye özel diyet programı oluşturulan ve bu hizmeti online sağlayan firmaların sayısı günümüzde gittikçe çoğalsa da sahte diyetisyenlere dikkat etmekte fayda var. Bunun için hizmet alacağınız online diyetisyenlik firmasının gerekli lisanslara sahip olduğundan emin olun.

Online Diyet

İnternet üzerinden diyetisyeninizle iletişime geçtikten sonra size uygun diyet ve egzersiz programlarıyla kolaylıkla kilo verebilirsiniz. İnternet üzerinden kişisel diyet programı alabilir ve diyetisyeninizle canlı olarak internet üzerinden görüşmeler sağlayabilirsiniz. Online diyetisyenliğin bazı artıları şunlardır:

 • Özellikle salgın döneminde evinizden çıkmadan hizmet alabilirsiniz.
 • Size özel belirlenen ve yeme alışkanlıklarınıza göre oluşturulan diyet listelerinden faydalanabilirsiniz.
 • Diyetisyeninizden dilediğiniz zaman randevu alabilir ve bu görüşmeleri evinizde bilgisayar veya cep telefonu yardımıyla canlı olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • Zamanınız tamamen size kalır. Yoğun bir iş hayatınız varsa, çocuklarınızın sorumluluğu üzerinizdeyse ve dışarı çıkacak vakit bulamıyorsanız online diyet tam size göre.
 • Online diyet uygularken online diyetisyen uygulamaları sayesinde size gelen motivasyon mesajlarını görüp motivasyonunuzu artırabilir ve diyet programınızı takip edebilirsiniz.
 • Beslenme alışkanlığınız kötüyse yine diyet uygulamaları üzerinden nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenebilir, doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Peki kimler online diyet yapabilir?

Dışarı çıkmak için zamanı olmayan ve evinden hizmet almak isteyen herkes. Online diyet almaya karar verdiniz ve aklınızda online diyetisyende nelere dikkat etmeliyim sorusu oluştu. Günümüzde telefon ve internet kullanımının daha fazla yaygınlaşması nedeniyle dolandırıcılık vakaları da artış göstermiştir. Bu nedenle ortaya sahte diyetisyenler de çıkmıştır. Online diyetisyen seçerken aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir;

 • Diyetisyen hizmeti aldığınız kişinin sizi tam olarak doğru yönlendirdiğinden ve sizinle bu konuda ilgilendiğinden emin olun.
 • Hedeflerinize ve yaşam tarzınıza uygun hizmet aldığınızdan emin olun.
 • Hizmet aldığınız diyetisyenin gerekli eğitimi aldığından ve gerekli sertifikalara sahip olup olmadığını kontrol edin.

Nasıl Diyetisyen Olunur?

Diyetisyen olabilmek için bölümlerden, Sağlık Bilimleri Fakültesinden, Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmak gerekir. Bu bölümü bitirenler tezsiz yüksek lisans programına girebilir veya Pedagojik Formasyon Programını tamamlayanlar öğretmen olarak görev alabilir.

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de diyetisyenlerin sahip olması gereken nitelikler mevcuttur. Bu niteliklerden bazıları şunlardır;

 • Diyetisyenlerin gıda seçimi, insanların genel sağlık durumlarını olumlu veya olumsuz yönde etkileyeceği için besinler konusunda özenli ve seçici olmalı.
 • Beslenme sorunları konusunda insanlara danışmanlık yapabilmeli.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlıklarından haberdar olmalı ve bunu gelen hastalara en doğru şekilde aktarmalı.
 • Hastalarına özen göstermeli ve onların programa uyup uymadığını kontrol ederek aynı zamanda kilo kontrolü yapmalı.
 • Kişilerin beslenme tercihlerini göze alarak onlara uygun sağlıklı ve dengeli beslenme programı hazırlayabilmeli.
 • İnsanlarla iyi iletişim kurabilmeli.
 • Anne, bebek, obezite sorunu yaşayan ve yaşlı bireylere sağlıklı beslenme konusunda yeterli bilgi verebilmek.
 • Beslenme birimi araştırmalarını yakından takip etmek ve gelişmelerden haberdar olmak.