Kurumsal Diyet Danışmanlığı

kurumsal diyet danışmanlığı

Kurumsal Diyetisyen Nedir

Kurumsal beslenme kısa süre önce 2018-2019 yılları arasında ülkemizde yaygınlık göstermeye başladı. Kurumsal diyetisyen yardımı ile gerçekleşen kurumsal beslenme, bireylerin sağlığını ve iş gücündeki artışı amaçlar ve buna uygun beslenme listeleri oluşturur.

Her bireyin günlük besin ihtiyacı göz önüne alınarak kişiye özel beslenme programları sunulur. Ayrıca personellere doğru beslenmenin önemine vurgu yapan seminerler düzenlenir. Bu sayede kilo problemi yaşamayan daha sağlıklı personel kadrosu ile beraber işletmenin kar oranı da artar. Çalışanların kuruma bağı ve motivasyonları artar. Aynı zamanda doğru beslenme alışkanlığı kazandırılır. Kurumsal beslenmenin bazı diğer artıları şunlardır:

 • Kurumsal diyetisyenler beslenme seminerleri sırasında alınması gereken protein, yağ, karbonhidrat miktarı gibi hesaplama tekniklerini çalışanlara aktararak bireylerin iş hayatlarında daha doğru beslenmelerini sağlar.
 • Asil amaç obezite konusuna dikkat çekmek ve insanları bilinçlendirmektir.
 • Kilo yönetimi konusunda bilgilenen bireyler kilo vermek için daha istekli olurlar. Dolayısıyla kendilerine ve işlerine gösterdikleri özen artar.
 • Kişilerin diyet programlarına uymasına engel olan çevresel faktörler göz önüne alınarak doğru beslenme teknikleri üzerinde yoğunlaşıp kişilere manevi destek sağlar.
 • Çalışanlara özel beslenme programları sayesinde çalışanlar kendilerini özel hissedeceklerdir.
 • Kurumsal beslenme, uzman bir diyetisyen tarafından özel eğitimlerle planlanır. Aynı zamanda doğru beslenmeyi yaşam tarzına adapte edilmesine yardım edip sosyal sorumluluk bilincine dönüştürür.

Sağlıklı ve Fit olmanın yolları

Kurumsal Beslenme Danışmanlığının Faydaları Nelerdir?

·  Uzman kurumsal diyetisyen, kurumdaki çalışanlara sağlıkları konusunda bilgi verir, korur, verimliliği arttırır ve iş kaybı risklerini minimuma indirmeyi sağlar.

·  Yapılan araştırmalara göre tip 2 diyabet eğitimi gören personellerin iş gücü kaybı %64 azalmıştır.

·  Günümüzde özellikle şehir hayatı yaşayan insanlarda halsizlik, geçmeyen yorgunluk hissinden şikayetçidir. Sağlıksız beslenme alışkanlığını sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığına dönüştüren kurumsal beslenme bu sorunları ortadan kaldırır.

·  Çalışanların motivesi ve iş gücü artacağından kurumlar karlarını arttırır.

·   Kurumsal beslenme seminerlerinden doğru menü hazırlama, doğru gıda alışveriş eğitimi gibi konularda bilgi verilir.

·   Program yalnızca diyet yapma ve kilo kaybı eğitimleri vermez. Aynı zamanda sağlıklı bir yaşam biçimi adına da eğitim verilmiş olur.

·   Şirketlerle anlaşan kurumsal diyetisyenler bireylerin verimliliğine, çalışma saatlerine, üretkenliklerine ve iş seyahat programlarına göre kişiye özel diyet listeleri hazırladıkları için uygulanması kolaydır.

Kurumsal Beslenme Neden Önemlidir?

 • İş verimliliği artar.
 • Tüm programlar uzman kurumsal diyetisyen tarafından hazırlanır.
 • Kurum karı ve refahı yükselir.
 • Çalışanların potansiyeli artar.
 • Psikolojik rahatsızlıklar azalır.
 • Sağlığa dayalı oluşabilecek harcamalar azalır.
 • Mutlu personeller güçlü kurumlar demektir.

Kurumsal Hayat İçin Beslenme Önerileri

Sinir ve stresten uzak bir çalışma ortamı tüm çalışanların ortak isteklerinden biridir. Bunun için öncelikle personel sağlığına dikkat etmek gerekir. Kurumunuz tarafından görevlendirilen kurumsal diyetisyen programlarına uymak hem sizin hayatınız hem de iş ortamındaki huzurunuz için önemlidir. Aşağıda bazı öneriler verilmiştir. Bu önerilere uymak sağlığınız üzerinde olumlu etkiler yaratacaktır.

·         Masanızdan suyunuzu eksik etmeyin. İnsanlar en çok suya ihtiyaç duyduğundan yorulduğunuzda veya ihtiyaç duyduğunuzda mutlaka bolca su tüketin.

·         İşe gitmeden önce sağlıklı bir kahvaltı yaptığınızdan emin olun.

·         Uykunuzu almış, sağlıklı ve dinç bir şekilde uyanmak için uyuma saatlerinize dikkat edin.

·         Ara öğünlerinizi atlamayın. En azından 1-2 porsiyon meyveyi yanınızda götürün.

·         Kurumunuzun yemekhanesi yoksa dışarıdan yiyeceğiniz besinlerin içerdiği karbonhidrat, protein ve yağ oranlarına dikkat edin. Çok yağlı yemekler yemeyin çünkü sonradan sizi rahatsız edebilir ve veriminizi kötü etkileyebilir.

·         Dışarıdan yemek söylemek istemiyorsanız evinizde hazırlayacağınız yemekleri saklama kaplarına koyarak iş yerinize götürmeniz sağlığınız ve motiveniz açısından daha iyi olacaktır.