Skip to content

Kadınlara Özel Beslenme Tarifleri

kadınlara özel beslenme programı

KADINLARA ÖZEL BESLENME

Kadınların hayatlarında beslenmelerinin önemli olduğu bir çok özel dönem vardır; ergenlik, gebelik, emziklilik, yaşlılık, adet önceleri ve menapoz dönemi gibi… Bunun dışında, polikistik over sendromu da kadınlara özgü bir rahatsızlıktır ve beslenme bu durumda da yine son derece büyük öneme sahiptir.

Adet öncelerinde yaşanan tatlı krizleri, menapoz döneminde hormonal dengenin değişmesine bağlı olarak yağlanmada artma, kemiklerden kalsiyumun çekilmesi, polikistik over sendromunda kişinin kilo almaya yatkınlığı ve kan şekerinde yaşanan düzensizlikler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni ile üstesinden gelinebilecek sorunlardır.

Kadınların sağlıklı beslenmeyi bir yaşam şekline getirmeleri, yaşam boyu kadınlara özgü bir takım sorunları daha az yaşamalarına sebep olacaktır. Menopoz Döneminde Beslenme
Kadınların, doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu genel olarak 40 yas üzeri dönemdir. Kadınların, beslenme durumu, sosyo-ekonomik durumu, aşırı alkol alımı, aşırı kahve içilmesi, durumu menopozu etkileyen faktörlerdir. Menopoz döneminde; kemik erimesi (osteoporoz), damar sertliği (ateroskleroz) gelişme eğilimi, ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, unutkanlık, halsizlik, yaraların geç iyileşmesi, deride incelme, metabolizma hızı yavaşlama, bazen cinsel istekte azalma ve idrar kaçırma görülebilir. Bu dönem kadınların ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir dönemdir ve yeterli, dengeli beslenme önemlidir. Sağlıklı beslenme, yaşam kalitesini artırır ve sağlıklı olmak menopozdaki rahatsızlıkları en aza indirir.

Kahvaltı için alternatifler:

● Yumurta, yulaf ezmesi, sebze (domates ve salatalık)

● Elma ve sebzeli omlet,
● Peynir ve üç adet haşlanmış yumurta,

Öğle yemeği için alternatifler:

● Yağsız tavuk, brokoli ve pirinç
● Hindi, salata ve bulgur
● Haşlanmış sebze ve somon

Ara öğünler için alternatifler:

● Ev yapımı meyveli yoğurt
● Ev yapımı kuru üzümlü bar

● Bir dilim fıstık ezmeli ekmek
● Ev yapımı meyve salatası

Akşam yemeği için alternatifler:

● Salata, et ve yoğurt,
● Yağsız tavuk, yoğurt ve mantar sote

Diğer Özel Beslenme Tarifleri

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir